Terapie spánkové apnoe

Staří Řekové označovali slovem „Apnoia“ bezvětří. Dnes používají lékaři termín „spánková apnoe“ pro označení stavu, kdy člověk při chronickém chrápání náhle přestane dýchat.

Místo toho, aby člověk při spánku regeneroval, je při spánkové apnoe vystaven četným po sobě následujícím stresovým situacím v kombinaci s nedostatkem kyslíku. To se projevuje různými příznaky a může vést k četným sekundárním onemocněním.

Cílem terapie spánkové apnoe je odstranit noční výpadky dechu a tím obnovit zdravou strukturu spánku.
Pokud se v noci během spánku dýchání neustále přerušuje, mluvíme o spánkové apnoe, popř. o syndromu spánkové apnoe (řecky apnoia = bezvětří). Muži jsou postiženi asi dvakrát častěji než ženy. Uvolněním a ochabnutím svalů měkkého patra se uzavřou dýchací cesty, čímž se zabrání volnému proudění vzduchu. Tím se zvýší úsilí vyvíjené na dýchání, které nakonec přechází do hlasitého chrápání. Když dýchací cesty nakonec zkolabují, dýchání se zablokuje úplně. 

Tyto pravidelně se vyskytující zástavy dechu lze rozpoznat podle pauz v chrápání, které mohou následně vést ke krátkým přerušením spánku. 
Rušený noční spánek může být příčinou extrémní ospalosti během dne a může zatěžovat jak soukromý, tak pracovní život. Osoby trpící spánkovou apnoe jsou vystaveny 2-5krát vyššímu riziku nehod a zranění a mohou být omezeny ve svých schopnostech při výkonu práce nebo řízení.

Spánková apnoe může vést k poruchám koncentrace, zapomnětlivosti, roztržitosti, poruchám potence, úzkostem a depresi. Tyto potíže se mohou objevit náhle a nenadále nebo se mohou vyvíjet postupně po řadu let.

Obstrukční spánková apnoe

U obstrukční spánkové apnoe je zástava dýchání způsobena tzv. obstrukcemi, což jsou blokády horních cest dýchacích. Během spánku se uvolňují svaly a s nimi i svaly krku a měkkého patra. Tím se zvyšuje úsilí vyvíjené na dýchání, které nakonec přechází do hlasitého chrápání. Když dýchací cesty nakonec zkolabují, dýchání se zablokuje úplně. Tyto pravidelně se vyskytující zástavy dechu lze rozpoznat podle pauz v chrápání. 

Zvláštní formou obstrukční spánkové apnoe je tzv. spánková apnoe závislá na poloze, kdy vleže na zádech klesá kořen jazyka dozadu. 

Centrální spánková apnoe

Centrální spánková apnoe je výsledkem krátké poruchy dechového centra, která vede k dočasnému selhání dýchacích svalů. To vede k trvalému omezení výměny plynů v alveolech, což znamená, že tělo dostává na jedné straně příliš málo kyslíku a na druhé straně není dostatečně vydechován oxid uhličitý rozpuštěný v krvi.

Smíšená spánková apnoe 

Často dochází ke kombinaci obou forem. Smíšená apnoe začíná narušením dechového centra, po kterém následuje obstrukční apnoe.

Máte podezření na spánkovou apnoe?

Screeningové vyšetření spánkové apnoe umožňuje lékaři odlišit mezi „neškodným“ chrápáním a život ohrožujícím syndromem spánkové apnoe. Pacient dostane vyšetřovací přístroj, který si vezme s sebou domů. Přístroj zaznamenává u pacienta během spánku ve známém prostředí naměřené hodnoty, jako jsou saturace kyslíkem, zvuky chrápání, srdeční frekvence, aktivita dýchacích svalů, dýchání a poloha při spánku. 

Naše řešení

Jsme lídry v diagnostice a léčbě poruch spánku v domácím prostředí, které jsou podmíněné dýcháním. Náš odborný personál používá k diagnostice a léčbě těchto poruch nejmodernější technologie.

Naše nabídka

Přetlakové přístroje
od systémů, které zaručují konstantní tlak, jako např. CPAP a AutoCPAP, až po přístroje, které nabízejí dvě nastavení tlaku, jako např. přístroje Bilevel a AutoBilevel pro adaptivní servoventilaci (ASV).
Individuálně přizpůsobená následná služba
pro průběžné sledování dodržování léčby pomocí inovativních cloudových platforem.

Naše výrobky

prisma SMART max

více
prisma25ST

více